Інтерв’ю з Андрієм Лєтошинські
Сьогоднішнє в’ю було взято у ще одного нашого знайомого — Андрія. Він займається друком книг, або, як він нас виправив, пізнанням інтролігації.
Привіт, Андрій. Скільки тобі років, звідки ти і як давно ти займаєшся друком книг?
— Привіт. Мені 26, я з Франківська. Книжками займаюсь приблизно 1,5 роки, хоча вірніше було б сказати не друком книг, а пізнанням інтролігації.
Оу, навіть так. То в чому полягає ціль твого заняття? Що спонукало почати цим займатися?
— У самореалізації, вираженні себе через творчість. На це була божа воля. )
Для тебе це хоббі чи дещо більше?
— Пов’язую себе з цією діяльністю. Коли виготовляю замовлення або ж намагаюсь втілити нову ідею, знайти нову форму — результат завжди щирий, працюю з усмішкою. І це дуже подобається.
З яких етапів складається процес виготовлення? Виконуєш все самостійно чи потрібна чиясь допомога?
— Верстка, друк, прошив блоку тексту, підготовка палітурки, проклейка, ну і дрібниці між усім цим. Робота кипить частково на діайвайному обладнанні, частково на купленому спец. устаткуванні. Усе роблю без будь-якої сторонньої допомоги у місці, де можу бути сам і про яке не скажу. )
Які тиражі твоїх книг?
— Зазвичай роблю в одному екземплярі. Більша кількість – вийняток. Можливо у певний момент щось зміниться і буде інакше.
Ти працюєш на замовлення?
— Так.
Яка перша книга, яку ти виготовив?
— Джером Селлінджер “Над прірвою у житі”.
Яку б книгу ти зробив для близької людини?
— Це завжди спонтанне рішення.
Який в тебе принцип вибору книг для друку?
— Вони повинні бути близькими мені по духу. Цікавить етична проблематика, соціальна філософія/психологія, екзистенціалізм, театр парадоксу і ще багато іншого.
Скільки часу йде на виготовлення однієї книги?
— По-різному. Залежно від складності. Від 1-го до 4-х днів.
Яке твоє відношення до авторського права?
— Ідеї повинні розповсюджуватись вільно. Автор мене цікавить не як власник, а як творець, тому завжди цікавлюсь тими, хто вносить нове і вказую це у книжках чи згадую про таких авторів у розмові, коли ретранслюю їхні ідеї.
Не хотів би сам написати книгу? Про що вона б була?
— Думав про це. Книжка містила б вірші, колажі і малюнки. Про пошук і моє розуміння змісту.
Яка музика сприяє твоїй працездатності? Якій музиці надаєш перевагу вцілому?
— Я меломан. Переваг не надаю.
Яка твоя улюблена книга дитинства?
— “Міфи античної Греції”, перша яку прочитав. А, ну і ще “Хоббит, или Туда и обратно” Толкіна, у мене була ця книжка в коміксах, дуже її любив.
Коли навчався в школі читав так звану «літературу на літо»?
— Десь половину з того, що треба було. Тепер думаю, що варто було читати усе. Подобається таке явище як великий словниковий запас.
Яка твоя основна робота? Чим ще займаєшся окрім книг?
— Якщо мова про те, де я працюю, то відповідь – на радіо. Але не вважаю це основним, тому що результат праці, за великою мірою, відчужений. Хоч і намагаюсь бути щирим у тому, що роблю.
Інтересів багато, аж занадто… Не так давно обрав для себе пріоритети, щоб підвищити їхню якість. Основне — малюю крапками, фотографую на радянські апарати, подорожую стопом, цікавлюсь стріт артом. Експериментую над собою, як от сплю на дахах або сам в лісі (вже разок спробував), нещодавно двічі купався у зимовій ріці. Люблю.
Тобі подобається як ти живеш зараз? Що хотів би змінити?
— Ні. Постійно незадоволений тим, що є, адже знаю, що можу краще. Це стимулює. Треба позбутись ліні і впевненіше крокувати по абсурду життя, це перше, що спало на думку. Немає меж для розвитку.
Чим займаєшся коли тобі сумно?
— Багато ходжу. Сам. Це може тривати по декілька годин. Шукаю або йду в давно знайомі місця де багато простору, здебільшого за місто або лізу на дахи. Слухаю вітер.
Кого із сучасних письменників будуть читати в наступному столітті?
— Того хто свідомий, щирий і виписує слова з серця.
Ти тривалий час грав на барабанах у місцевому гурті 4Lives. Як справи у гурту? А то затишшя таке.
Та да, з самого початку там грав і до самого кінця. 4Lives вже немає. Останній концерт відіграли влітку у Львові, разом з No Guts No Glory, Tackleberry, I Gave Back та Home Destinations. Тоді вирішили не оголошувати це як ласт шоу. Так все і закінчилося.
Де можна придбати твої книги?
— Ніде. Тільки звернувшись безпосередньо до мене. Скоро вже почну з’являтись на дістро під час концертів. Влітку планую їздити по фестах, але не з книжками, а із записниками, ескізниками і тп. Якщо цікаво пишіть сюди: beardsbooks@gmail.com
Ну що ж, шкода. Що порадиш прочитати нашим читачам? Можливо якісь запитання до нас?
— Еріха Фрома, Альбера Камю, Франца Кафку, Даніїла Хармса, Емму Андієвську, Ежена Йонеску, Германа Гессе, Бориса Пастернака і ще багато іншого.
файно.. стільки чула про твої книжки, Андрій, але ніколи не бачила. дуже гарно!)
Дякую)
ніколи нечув про щось подібне.
ну таке прям дуже хороше.